Ардчилсан намын Үндэсний бодлогын хороо өнөөдөр хуралдаж, УИХ-ын 2020 оны ээлжит сонгуульд намаасаа нэр дэвшүүлэх хүмүүсээ эцэслэн сонгов.

Нэр дэвшигчдийг зарлах үеэрээ АН-ын Ерөнхий нарийн бичгийн дарга Ц.Баатархүү "Нийт нэр дэвшигчийн 46 хувь нь эдийн засагч, санхүүч, 34 хувь нь хуульч мэргэжилтэй байна. Өмнө нь улс төрд ажиллаж байгаагүй хүмүүс 71.4 хувь, 50 орчим хувь нь залуучууд байна" хэмээлээ.

УИХ-ын энэ жилийн сонгуулиар орон нутгийн 20, нийслэлийн 9 буюу нийт 29 тойргоос УИХ-ын 76 гишүүн сонгогдоно. Тус тойргуудад Ардчилсан намаас дараах хүмүүс нэр дэвшихээр боллоо.

Тойр-гийн
дугаар

УИХ-ын сонгуулийн тойргийн нутаг дэвсгэр
Мандат

Нэр дэвшигч
Нэр дэвшигчийн танилцуулга
1.
Архангай аймаг
3
Н.Батбаяр
Д.Золжаргал
П.Мөнхтулга
УИХ-ын гишүүн асан
АН-ын ҮБХ-ны гишүүн
АН-ын ҮБХ-ны гишүүн
2.
Баян-Өлгий аймаг
3
Д.Мурат
У.Бэсэйн
Р.Гажив
УИХ-ын гишүүн
3.
Баянхонгор аймаг
3
Д.Ганбат
А.Адъяасүрэн
П.Нүрзэд

4.
Булган аймаг
2
С.Гал-Эрдэнэ
Д.Өсөхбаяр

5.
Говь-Алтай аймаг
2
О.Амгаланбаатар
О.Батханд

6.
Дундговь аймаг,
Говьсүмбэр аймаг
2
Б.Наранхүү
Л.Одсэр
УИХ-ын гишүүн
7.
Дорнод аймаг
2
Ж.Энхболд
П.Батчимэг

8.
Дорноговь аймаг
2
Ц.Жадамба
Д.Алтангэрэл

9.
Завхан аймаг
2
З.Нарантуяа
Д.Батсайхан
УИХ-ын гишүүн


10.
Өвөрхангай аймаг
3
Б.Ганхөлөг
О.Алтангэрэл
Ч.Даваабаяр

11.
Өмнөговь аймаг
2
Д.Бат-Эрдэнэ
Б.Бадараа

12.
Сүхбаатар аймаг
2
Ж.Батсуурь
Н.Ганибал

13.
Сэлэнгэ аймаг
3
Д.Эрдэнэбат
Д.Үүрийнтуяа
С.Баярцогт

14.
Төв аймаг
3
Д.Эрдэнэсувд
Ц.Туваан
Х.Тэмүүжин

15.
Увс аймаг
3
С.Жавхлан
О.Цогтгэрэл
Д.Цэндсүрэн
УИХ-ын гишүүн
16.
Ховд аймаг
3
Б.Пүрэвдорж
Н.Пунцаг
Ш.Адишаа

17.
Хөвсгөл аймаг
3
Б.Баярмаа
Д.Ганболд
Ч.Батцогт

18.
Хэнтий аймаг
3
Э.Бат-Үүл
Ж.Оюунбаатар
Т.Пүрэвбат
Нийслэлийн Засаг дарга асан, НИТХ-ын төлөөлөгч
19.
Дархан-Уул аймаг
3
Н.Мөнхдаш
Д.Энхтуяа
Б.Бямбасайхан


20.
Орхон аймаг
3
О.Баасанхүү
Ц.Батхуяг
Д.Оросоо
УИХ-ын гишүүн
21.
Багахангай дүүрэг
Багануур дүүрэг
Налайх дүүрэг
2
Н.Энх-Амар
Ц.Алтанцэцэг

22.
Баянзүрх дүүрэг
2
З.Энхболд
Т..Батцогт
Ерөнхийлөгчийн Тамгын газрын дарга асан
23.
Баянзүрх дүүрэг
3
Ц.Одонтунгалаг
Д.Пүрэвдаваа
Ж.Баясгалан

24.
Сүхбаатар дүүрэг
3
Р.Амаржаргал
С.Эрдэнэболд
Э.Долгион

25.
Чингэлтэй дүүрэг
3
Ц.Баатархүү
Г.Уянга
Р.Булгамаа
АН-ын Ерөнхий нарийн бичгийн дарга
Ерөнхийлөгчийн зөвлөх
Хуульч
26.
Баянгол дүүрэг
3
С.Одонтуяа
С.Эрдэнэ
Д.Батцогт
Баянгол дүүргийн Засаг дарга
АН-ын дарга, УИХ-ын гишүүн
27.
Сонгинохайрхан дүүрэг
2
Д.Батбаяр
Б.Пунсалмаа

28.
Сонгинохайрхан дүүрэг
3
О.Магнай
П.Цэцэгмаа
Г.Очирбат
Ардчилсан намын нарийн бичгийн дарга
29.
Хан-Уул дүүрэг
3
Б.Түвшин
Т.Энхсайхан
Ч.Өнөрбаяр


Хуульч